Archiwum

Katarzynki i Andrzejki w Skansenie
Katarzynki i andrzejki – czas zabaw i wróżb. Które są najpopularniejsze? Czego można się z nich dowiedzieć? Jakie przedmioty są potrzebne do przepowiadania przyszłości? Po odpowiedź na te pytania zaprosiliśmy do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej całe rodziny (24 listopada o godz. 17.00). Było trochę andrzejkowo-katarzynkowej teorii i mnóstwo praktyki, czyli lanie wosku, ustawianie butów i inne wróżby. Zabawa była świetna!
Jesień w sadzie i w ogrodzie
W budynku szkoły z Kalinowa-Solek na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej można oglądać wystawę malarstwa Natalii Masłowskiej „Jesień w sadzie i w ogrodzie”. To jesienne krajobrazy i martwe natury inspirowane przyrodą i architekturą Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.
Powitanie jesieni z przytupem
W niedzielę 8 października 2023 r. przywitaliśmy w skansenie jesień! Z przytupem! Były warsztaty, gra terenowa, ziemniaki z parnika i tańce!
Babie lato w skansenie
Babie lato w skansenie. W tym roku wyjątkowe, bo pogoda przepiękna, jak nigdy. Hasło tegorocznej imprezy - Z biegiem rzeki. Uczestnicy zwiedzają wystawę stałą poświęconą rybołówstwu, biorą udział w pokazie plecionkarstwa, a podczas części warsztatowej wykonują makramowy breloczek. Pięciodniowe „Babie lato w skansenie” rozpoczęło się 25 września.
Dożynki Wojewódzkie 2023
Za nami Dożynki Wojewódzkie, na które zaprosili mieszkańców Podlasia Zarząd Województwa Podlaskiego z marszałkiem Arturem Kosickim na czele oraz dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Katarzyna Ancipiuk. Wydarzenie odbywało się w niedzielę 10 września, w skansenie w Wasilkowie. Wśród atrakcji znalazły się między innymi: konkurs na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy Województwa Podlaskiego 2023", jarmark produktów regionalnych, występy zespołów muzycznych. Wydarzeniu towarzyszyły: II Podlaski Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich i Produktu Lokalnego oraz inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie podlaskim.
Żniwa w Skansenie
Jak dawniej wyglądały żniwa na Podlasiu? Można będzie się o tym przekonać w niedzielę 13 sierpnia w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Obrzęd żniwny odtworzy Zespół Folklorystyczny Klekociaki z Bociek, a po inscenizacji można będzie wziąć udział w warsztatach wykonywania równianek i tkania krajek oraz w potańcówce. Zagra Kapela Dziki Sad z Łomży. Początek o godzinie 15.00.
Podlaskie Spotkania
Scena w skansenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, tak jak w ubiegłych latach, znalazła się na trasie Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Podlaskie Spotkania”, na który przyjadą artyści z różnych zakątków świata. Początek koncertu w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej - w piątek, 4 sierpnia o godz. 17.00
Podlaskie makatki - wystawa
Bawiły, skłaniały do refleksji, zdobiły wnętrza domów. Ich wyszywanie umilało gospodyniom długie zimowe wieczory. Z czasem, jako przejaw twórczości ludowej, awansowały do miana muzealiów. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej ma w zbiorach ponad 600 makatek ściennych, wyszywanych, malowanych i drukowanych. Kilkadziesiąt, do końca wakacji, można oglądać na wystawie czasowej „Makatki podlaskie mojej ciotki, babki, matki”, której autorką jest dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Katarzyna Ancipiuk. Na otwarcie wystawy zapraszamy 9 lipca o godzinie 13.00, w trakcie festynu „Podlaskie ziołami pachnące – Smaki Podlasia”.
Podlaskie ziołami pachnące - Smaki Podlasia
„Podlaskie ziołami pachnące – Smaki Podlasia” - przed nami festyn etnograficzny w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, którego tematem będą tradycje zielarskie i kulinarne regionu. W niedzielę 9 lipca w godz. 11.00-19.00 można będzie nasycić się smakiem i zapachem ziół, zobaczyć jak wygląda tradycyjne wędzenie wędlin, wypiek chleba czy sękacza. Pokazom będą towarzyszyć degustacje. Na festynie nie zabraknie muzyki na żywo, kiermaszu sztuki ludowej i regionalnych potraw. W tym dniu otworzymy też nową wystawę czasową „Makatki podlaskie mojej ciotki, babki, matki”.
Piknik pod gruszą
Tym razem bohaterami dorocznego pikniku etnograficznego w skansenie będą nasi bracia mniejsi: mieszkańcy Ośrodka Edukacji Ekologicznej Sokolarnia i bohaterowie najnowszej wystawy czasowej zatytułowanej „Zwierzęta w estetyce ludowej”. W programie - zwiedzanie wystawy, spotkanie oko w oko z ptakami drapieżnymi, warsztaty plastyczne i ognisko. Zapraszamy grupy zorganizowane codziennie od 31 maja do 6 czerwca o godz. 9.00 lub 11.00. Zapisy - 509 336 816 lub edukacja@pmkl.pl. Cena zajęć – 15 zł/os.