Archiwum

Podlaskie makatki - wystawa
Bawiły, skłaniały do refleksji, zdobiły wnętrza domów. Ich wyszywanie umilało gospodyniom długie zimowe wieczory. Z czasem, jako przejaw twórczości ludowej, awansowały do miana muzealiów. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej ma w zbiorach ponad 600 makatek ściennych, wyszywanych, malowanych i drukowanych. Kilkadziesiąt, do końca wakacji, można oglądać na wystawie czasowej „Makatki podlaskie mojej ciotki, babki, matki”, której autorką jest dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Katarzyna Ancipiuk. Na otwarcie wystawy zapraszamy 9 lipca o godzinie 13.00, w trakcie festynu „Podlaskie ziołami pachnące – Smaki Podlasia”.
Podlaskie ziołami pachnące - Smaki Podlasia
„Podlaskie ziołami pachnące – Smaki Podlasia” - przed nami festyn etnograficzny w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, którego tematem będą tradycje zielarskie i kulinarne regionu. W niedzielę 9 lipca w godz. 11.00-19.00 można będzie nasycić się smakiem i zapachem ziół, zobaczyć jak wygląda tradycyjne wędzenie wędlin, wypiek chleba czy sękacza. Pokazom będą towarzyszyć degustacje. Na festynie nie zabraknie muzyki na żywo, kiermaszu sztuki ludowej i regionalnych potraw. W tym dniu otworzymy też nową wystawę czasową „Makatki podlaskie mojej ciotki, babki, matki”.
Piknik pod gruszą
Tym razem bohaterami dorocznego pikniku etnograficznego w skansenie będą nasi bracia mniejsi: mieszkańcy Ośrodka Edukacji Ekologicznej Sokolarnia i bohaterowie najnowszej wystawy czasowej zatytułowanej „Zwierzęta w estetyce ludowej”. W programie - zwiedzanie wystawy, spotkanie oko w oko z ptakami drapieżnymi, warsztaty plastyczne i ognisko. Zapraszamy grupy zorganizowane codziennie od 31 maja do 6 czerwca o godz. 9.00 lub 11.00. Zapisy - 509 336 816 lub edukacja@pmkl.pl. Cena zajęć – 15 zł/os.
X Festiwal Kultury Tatarskiej
Przed nami dziesiąty Festiwal Kultury Tatarskiej. Głównym organizatorem jest Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, współorganizatorami – Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej i klub AMM Archery – skupiający miłośników łucznictwa konnego. To impreza, która w atrakcyjny sposób przybliża mieszkańcom regionu działalność artystyczną, zwyczaje i wspaniałą kuchnię Tatarów polskich. Tegoroczny festiwal odbędzie się w niedzielę – 25 czerwca w godzinach 11.00-17.00 na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Towarzyszyć mu będą, jak co roku, Międzynarodowe Zawody Łucznictwa Konnego Tatarów Polskich, które rozpoczną się już 23 czerwca i potrwają trzy dni.
XIII Dzień Tradycji Rzeczypospolitej
XIII Dzień Tradycji Rzeczypospolitej, odbędzie się w sobotę (17.06.2023) na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej koło Białegostoku. Lokalni pasjonaci historii reprezentujący Podlaską Chorągiew Husarską oraz podlaskich łuczników konnych w barwny i ciekawy sposób przedstawią wydarzenia z historii Polski, kunszt władania bronią, jazdę konną Pocztu Dam Husarskich oraz pokaz sprawności łuczników konnych.
Zielone Świątki w Skansenie
„Zielone Świątki w Skansenie” to pierwszy z trzech dużych festynów etnograficznych w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, organizowany co roku w dniu, w którym wypada to ruchome święto. Tym razem – 28 maja. Do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej przyjechały zespoły ludowe, był kiermasz sztuki ludowej i regionalnych kulinariów.
Zwierzęta w estetyce ludowej - wystawa
We dworze z Bobry Wielkiej można oglądać nową wystawę czasową poświęconą naszym braciom mniejszym, której otwarcie odbyło się 13 maja podczas Nocy Muzeów. Tytuł wystawy „Zwierzęta w estetyce ludowej”. To opowieść o tym, jak postrzegano zwierzęta na dawnej podlaskiej wsi, te gospodarskie, te żyjące dziko i te fantastyczne, stworzone w wyobraźni ludowych artystów.
Nowości ornitologiczne w skansenie
Czym się różni budka lęgowa dla wróbla i jerzyka od budki dla pełzacza leśnego? Po odpowiedź zapraszamy do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej! Mamy przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej Sokolarnia nową atrakcję ornitologiczną – tablicę z modelami wygodnych mieszkań dla różnych gatunków ptaków. Budki są naturalnej wielkości, każda z nich jest opatrzona tabliczką informacyjną z nazwą i wizerunkiem mieszkańca, dla którego została zaprojektowana.
I Targi Pisanki Lipskiej
I Targi Pisanki Lipskiej w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej będą prawdziwą ucztą dla miłośników tradycji! Do pisankarek z Lipska nad Biebrzą dołączyli inni twórcy ludowi. Można będzie od nich kupić przedmioty potrzebne na święta: wiklinowe koszyki na święconkę, szydełkowe serwetki, a także palmy lubartowkie, drewniane zabawki, tkaniny dwuosnowowe, makatki i rzeźby. Zapraszamy do zagrody z Pieczysk w niedzielę 26 marca od godz. 11.00 do 15.00.
Nowy sezon w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej
Rozpoczął się nowy sezonu w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej! Od połowy kwietnia, po zimowej przerwie, można zwiedzać z przewodnikiem wystawy we wnętrzach budynków, wybrać się na przejażdżkę bryczką, brać udział w wydarzeniach plenerowych. Dzięki dofinansowaniu z programu „Kultura bez barier”, od nowego sezonu muzeum jest bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.