Archiwum

Gwiazdka w skansenie
Mnóstwo atrakcji czekało w tym roku na uczestników „Gwiazdki w skansenie”, która rozpoczęła się 6 grudnia i trwała dwa tygodnie. Wzięło w niej udział ponad 1000 dzieci.
Warsztaty wykonywania gwiazdy kolędniczej
Zrób sobie gwiazdę w skansenie” to nasze przedświąteczne warsztaty, na które zaprosiliśmy rodziny albo grupy znajomych. Każda grupa otrzymała drewnianą konstrukcję gwiazdy kolędniczej i samodzielnie ją ozdobiła. Zajęcia poprowadził Piotr Bogacewicz, który pięknie dekorowane wycinankami gwiazdy wykonuje od wczesnej młodości. Warsztaty odbywały się w niedzielę, 10 grudnia w godzinach 9.00-15.00. Pod kierunkiem mistrza uczestnicy wykonali dziewięć bardzo pięknych, kolorowych gwiazd.
Warsztaty budowania karmników
Spadł śnieg, chwycił mróz! Czas pomyśleć o naszych skrzydlatych braciach mniejszych, dla których zima to wyjątkowo trudny czas. Dokarmianie pomoże im przetrwać! W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej podczas „Rodzinnej niedzieli w skansenie” powstało kilkadziesiąt drewnianych karmników, które uczestnicy zabrali ze sobą do domów.
Katarzynki i Andrzejki w Skansenie
Katarzynki i andrzejki – czas zabaw i wróżb. Które są najpopularniejsze? Czego można się z nich dowiedzieć? Jakie przedmioty są potrzebne do przepowiadania przyszłości? Po odpowiedź na te pytania zaprosiliśmy do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej całe rodziny (24 listopada o godz. 17.00). Było trochę andrzejkowo-katarzynkowej teorii i mnóstwo praktyki, czyli lanie wosku, ustawianie butów i inne wróżby. Zabawa była świetna!
Jesień w sadzie i w ogrodzie
W budynku szkoły z Kalinowa-Solek na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej można oglądać wystawę malarstwa Natalii Masłowskiej „Jesień w sadzie i w ogrodzie”. To jesienne krajobrazy i martwe natury inspirowane przyrodą i architekturą Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.
Powitanie jesieni z przytupem
W niedzielę 8 października 2023 r. przywitaliśmy w skansenie jesień! Z przytupem! Były warsztaty, gra terenowa, ziemniaki z parnika i tańce!
Babie lato w skansenie
Babie lato w skansenie. W tym roku wyjątkowe, bo pogoda przepiękna, jak nigdy. Hasło tegorocznej imprezy - Z biegiem rzeki. Uczestnicy zwiedzają wystawę stałą poświęconą rybołówstwu, biorą udział w pokazie plecionkarstwa, a podczas części warsztatowej wykonują makramowy breloczek. Pięciodniowe „Babie lato w skansenie” rozpoczęło się 25 września.
Dożynki Wojewódzkie 2023
Za nami Dożynki Wojewódzkie, na które zaprosili mieszkańców Podlasia Zarząd Województwa Podlaskiego z marszałkiem Arturem Kosickim na czele oraz dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Katarzyna Ancipiuk. Wydarzenie odbywało się w niedzielę 10 września, w skansenie w Wasilkowie. Wśród atrakcji znalazły się między innymi: konkurs na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy Województwa Podlaskiego 2023", jarmark produktów regionalnych, występy zespołów muzycznych. Wydarzeniu towarzyszyły: II Podlaski Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich i Produktu Lokalnego oraz inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie podlaskim.
Żniwa w Skansenie
Jak dawniej wyglądały żniwa na Podlasiu? Można będzie się o tym przekonać w niedzielę 13 sierpnia w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Obrzęd żniwny odtworzy Zespół Folklorystyczny Klekociaki z Bociek, a po inscenizacji można będzie wziąć udział w warsztatach wykonywania równianek i tkania krajek oraz w potańcówce. Zagra Kapela Dziki Sad z Łomży. Początek o godzinie 15.00.
Podlaskie Spotkania
Scena w skansenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, tak jak w ubiegłych latach, znalazła się na trasie Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Podlaskie Spotkania”, na który przyjadą artyści z różnych zakątków świata. Początek koncertu w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej - w piątek, 4 sierpnia o godz. 17.00