„Drewniane budownictwo w krajobrazie Podlasia. Dobre praktyki”

W dniu 13 lipca 2017 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, została zawarta umowa przez Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, na realizację projektu „Drewniane budownictwo w krajobrazie Podlasia. Dobre praktyki” w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Logotypy

W założeniach operacji są:

organizacja konferencji naukowo-praktycznej, w Wasilkowie, w dniu 20 września 2017 r.;
przygotowanie i otwarcie wystawy (wernisaż ekspozycji jest planowany na 10 września br., podczas festynu etnograficznego „Podlaskie Ziołami Pachnące”;
wydruk folderu z materiałami konferencyjnymi;
Wartość dofinansowania: 10 107 zł
Podpisanie umowy o dofinansowanie

Wernisaż wystawy plenerowej Artura Gawła „Drewniane budownictwo w krajobrazie Podlasia” w dn. 10 września 2017 r.

Konferencja naukowo-praktyczna: Drewniane budownictwo w krajobrazie Podlasia. Dobre praktyki, Wasilków, 20 września 2017 r.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk, Starostwem Powiatowym w Białymstoku oraz Knyszyńskim Ośrodkiem Kultury zorganizowało konferencję naukowo – praktyczną tradycyjnemu budownictwu wiejskiemu podlaskiej wsi, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia elementów krajobrazu kulturowego dla rozwoju gospodarczego regionu oraz problematyki ochrony i konserwacji budynków drewnianych ze wskazaniem na dobre praktyki w tym zakresie. Konferencja miała stanowić płaszczyznę wymiany doświadczeń między ekspertami zajmującymi się ochroną wiejskiego krajobrazu kulturowego, a mieszkańcami i użytkownikami drewnianego budownictwa.

Wydawnictwo pokonferencyjne: Drewniane budownictwo w krajobrazie Podlasia. Dobre praktyki, Wasilków 2017

Zbiór materiałów pokonferencyjnych, prezentujący tematykę ochrony tradycyjnej architektury naszego regionu. Zamieszczone w publikacji artykuły dotykają problematyki w sposób wielowymiarowy, uwzględniając zarówno perspektywę muzealników i konserwatorów zabytków, na co dzień troszczących się o obiekty drewniane w terenie, jak i osób inicjujących lokalne działania in situ.

Wszystkich zainteresowanych współpracą z Krajową Siecią Obszarów Wiejskich zapraszamy do rejestracji w bazie partnerów KSOW dostępnej na stronie www.ksow.pl  oraz do odwiedzenia strony internetowej http://ksow.pl