Sezon w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej rozpoczął się 15 kwietnia. To oznacza, że znowu, po półrocznej przerwie, czynne będą wszystkie wystawy. Tak jak w latach ubiegłych oprowadzają po nich przewodnicy. Nie oznacza to jednak, że po wykupieniu biletu spacerowego, nie można się dowiedzieć, jak zabytki wyglądają w środku. W tym roku już osiem obiektów ma w drzwiach zamontowane drewniane kraty, dzięki którym można zajrzeć do ich wnętrza.
Nasze zabytki są od nowego sezonu bardziej dostępne. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, w ramach projektu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, otrzymało w 2022 roku 118 130,00 zł na realizację przedsięwzięcia grantowego pt. „Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej jest dostępne”. Wszyscy pracownicy przeszli szkolenia z zakresu dostępności, powstała Audiodeskrypcja do trzech wystaw stałych oraz tablice i przewodniki tyflograficzne dla osób niewidomych i słabo widzących. Do potrzeb osób z niepełnosprawnościami została dostosowana strona internetowa muzeum. Można na niej znaleźć między innymi informacje o działalności instytucji w polskim języku migowym i ETR czyli tekst łatwy do czytania.
Wiosna i lato w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej to czas festynów i nieco bardziej kameralnych wydarzeń o charakterze etnograficznym. Pierwsze z nich - 3 maja - związane będzie z wystawą wnętrza w chałupie z Dąbrowy-Moczydeł, do której powstał katalog zatytułowany „Dziecko w tradycyjnej społeczności wiejskiej Podlasia”. Podczas spotkania z autorką można będzie nie tylko zwiedzić wystawę, ale też wziąć udział w dawnych grach i zabawach, poznać zabawki, którymi kiedyś bawiły się wiejskie dzieci.
13 maja podczas Europejskiej Nocy Muzeów we dworze z Bobry Wielkiej otwarta zostanie wystawa „Zwierzęta w estetyce ludowej”. Na wystawie można zostaną pokazane muzealia ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej (rzeźby, tkaniny, makatki czy haftowane ręczniki) , których bohaterami są nasi bracia mniejsi.
14 maja na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej odbędzie się piknik z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich, na który zaprasza marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, a 28 maja - doroczny festyn etnograficzny „Zielone Świątki w skansenie”.
Przez cały sezon czyli od kwietnia do końca września można zwiedzać skansen podróżując bryczką. Organizatorem przejazdów jest klub łuczniczy AMM Archery, który prowadzi na terenie skansenu Stajnię Grot.