Wydawnictwo „Tkanina dwuosnowowa” Wojciecha Kowalczuka jest, jak pisze sam autor we wstępie, …”próbą usystematyzowania i pełniejszego ukazania tego zjawiska, jego najważniejszych ośrodków i pracowni oraz zmieniającego się na przestrzeni lat wzornictwa.”
Z kolejnych rozdziałów książki czytelnik dowiaduje się, jakim fenomenem jest tkactwo dwuosnowowe, które wymaga od twórcy skomplikowanych narzędzi, ogromnej cierpliwości i wyobraźni, a mimo to przetrwało w niezmienionej formie i w XXI wieku wciąż cieszy się zainteresowaniem badaczy, muzealników czy miłośników sztuki ludowej. Na stu osiemdziesięciu stronach autor nie tylko przybliża jego historię i wskazuje miejsca w Polsce, gdzie dywany dwuosnowowe były wytwarzane, ale też odsłania tajemnice techniki i przedstawia sylwetki ludzi, którzy mieli największy wpływ jej rozwój.
Publikacja, wydana w imponującym formacie A4, jest bogato ilustrowana fotografiami. Możemy na nich podziwiać przede wszystkim same tkaniny, piękno kompozycji i różnorodność wzorów. Pochodzą nie tylko z największych w Polsce, liczących około 750 eksponatów, zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, ale też innych muzeów w kraju i za granicą - na Litwie i Białorusi.
Znakomitym uzupełnieniem jest fotograficzna dokumentacja procesu tkackiego zrealizowana w pracowni Teresy Pryzmont - tkaczki z Janowa.
Publikacja została zrealizowana przez Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie w ramach Programu Rządowego Kultura Ludowa i Tradycyjna, ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Zadanie pt. „Tkanina dwuosnowowa na Podlasiu – dzieło sztuki ludowej i jego popularyzacja”.
NAKŁAD WYCZERPANY