Zarówno obróbka włókna, jak i tkactwo to, od wieków, typowe obszary aktywności kobiet wiejskich na całym świecie. W Polsce szczególną rolę odegrały na ziemiach dzisiejszego województwa podlaskiego, gdzie kobiety starały się nie tylko zaspokajać potrzeby własnego gospodarstwa, ale też, aż do lat siedemdziesiątych XX wieku, wytwarzały tkaniny na sprzedaż. Do dziś w okolicach Janowa, w powiecie sokólskim, tradycje te podtrzymuje grono tkaczek dywanów dwuosnowowych.
Publikacja „Obróbka włókna w tradycji ludowej północno-wschodniej Polski” opisuje zagadnienia związane z wytwarzaniem włókien roślinnych (lnu i konopi) i zwierzęcych (wełna owcza) oraz z procesem tkania. Z wydawnictwa można się dowiedzieć, do czego służyły przedmioty, jeszcze niedawno powszechnie znane, dziś używane bardzo rzadko: kołowrotek, krosno tkackie, międlice, wrzeciona, grzebienie do lnu, wijadła czy motowidła.
Na potrzeby ekspozycji zostanie niebawem zaadaptowane wnętrze chałupy z miejscowości Czyże. Można w nim będzie zobaczyć oprócz wyżej wymienionych przedmiotów, między innymi archiwalne fotografie oraz zaaranżowane wnętrze izby kuchennej, w której odbywały się zajęcia związane z przędzeniem i tkaniem.
Cena: 11,50 zł