„Dzień z Konopielką”

Aktualności

„Dzień z Konopielką”, czyli spotkanie z dawnymi świętami wielkanocnymi na Podlasiu. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nas w niedzielę 27 kwietnia w godzinach 11.00-15.00.

Dawniej na Podlasiu popularny był zwyczaj wiosennego kolędowania z konopielką w czasie świąt wielkanocnych. Jeszcze w połowie XX w. był on żywy na terenach między Biebrzą i Narwią i w pasie przygranicznym polsko-litewsko-białoruskim. Konopielka to nazwa tradycyjnej pieśni wykonywanej przy tej okazji. Chodzili z nią wyłącznie mężczyźni, przede wszystkim kawalerowie, którzy kolędowanie rozpoczynali w Wielką Niedzielę późnym popołudniem, kończyli – w Poniedziałek Wielkanocny. Kolędnicy  odwiedzali wybrane domy życząc gospodarzom urodzaju, a pannom i kawalerom – zmiany stanu cywilnego. Dostawali zapłatę w postaci kiełbasy, jajek czy wódki.

W skansenie zwyczaj wiosennego kolędowania z konopielką odtworzył zespół „Da się lubić”, a o tym i innych zwyczajach związanych z Wielkanocą opowiedział dr Artur Gaweł – etnograf specjalizujący się między innymi w ludowej obrzędowości. „Dzień z konopielką” zakończył się wspólnym biesiadowaniem przy ognisku z Kołem Gospodyń Wiejskich „Kokoszki z przytupem” i degustacją „ziemniaków po chłopsku”.

W trakcie wydarzenia można było wziąć udział w warsztatach śpiewu pieśni wiosennych, które poprowadziła Anna Fionik z Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach.