1 kwietnia oficjalnie rozpoczynamy sezon w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Co to oznacza? Muzeum będzie czynna codziennie od godziny 10.00 do 18.00. Tak jak do tej pory, dniem bezpłatnego wstępu na teren skansenu jest poniedziałek.
Rozpoczynający się sezon będzie obfitował w atrakcje przygotowane przez pracowników Działów Etnografii oraz Edukacji i Folkloru. To wystawy czasowe, wydarzenia plenerowe, zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży ze szkół oraz przedszkoli, a także weekendowe dla całych rodzin.
W najbliższych miesiącach zamierzamy wydać 5 nowych publikacji.
W okresie wiosenno-letnim na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej odbędzie kilka dużych wydarzeń plenerowych. Pierwsze już w najbliższą niedzielę – III Wielkanocne Targi Pisanki Lipskiej. Na maj zaplanowaliśmy Targi Sztuki Ludowej Podlasia, a na wrzesień „Smaki Podlasia” - festyn etnograficzny poświęcony regionalnym kulinariom.
8 czerwca zapraszamy na Podlaskie Święto Sera, którego jesteśmy współorganizatorem, podobnie jak Dnia Tradycji Rzeczypospolitej, który odbędzie się w połowie czerwca.
Zachęcamy do udziału w bardziej kameralnych, etnograficznych wydarzeniach, których tematem będą podlaskie zwyczaje i obrzędy ludowe: 27 kwietnia zapraszamy na „Chodzenie z konopielką”, 7 czerwca na „Zielone Świątki w skansenie”, w sierpniu – na „Żniwa w skansenie”.
Wśród imprez o charakterze rodzinnym warto wymienić „Majówkę w skansenie”, która odbywać się będzie w dniach 1 - 3 maja. W każdym dniu majówki na odwiedzających muzeum czekać będą inne atrakcje, więc jeśli ktoś będzie chciał odwiedzać nas codziennie – nie będzie się nudził.
Dzieci i młodzież w grupach zorganizowanych zapraszamy na nasze cykliczne wydarzenia edukacyjne: od 2 do 6 czerwca „Piknik w skansenie”, w wakacje – „Lato na wsi”, od 11 do 26 września – „Babie lato w skansenie”.
Dział Edukacji i Folklory zaprasza również na rodzinne niedziele oraz spotkania z cyklu „Pogadanki o folklorze”, których tematyka będzie ustalana na bieżąco.
W planach mamy w tym roku otwarcie jednej wystawy stałej – wnętrza niedawno postawionej chałupy z Makówki. Będzie to ekspozycja prezentująca wyposażenie i wystrój budynku mieszkalnego z końca XIX wieku, z terenu południowo-wschodniego Podlasia.
Obydwa działy – Etnografii oraz Edukacji i Folkloru przygotowują na rozpoczynający się sezon kilka wystaw czasowych. Otwarcie pierwszej, przeznaczonej dla najmłodszej publiczności, odbędzie się podczas „Majówki w skansenie”. Tytuł wystawy – „Od konika do patyka, czyli dawne zabawy i zabawki ludowe”.
Kolejną wystawę czasową otworzymy podczas Europejskiej Nocy Muzeów – 17 maja i będzie to wystawa poświęcona obróbce włókna - pracom i tradycjom związanym z przerobem włókna lnianego i wełny, począwszy od siania nasion lnu i strzyżenia runa po przędzenie i tkanie.
W czerwcu otworzymy trzy wystawy czasowe. Pierwszą organizujemy we współpracy z Muzeum Gdańska i dotyczy ona profesora Wacława Tomaszewskiego, wybitnego polskiego architekta, który żył i pracował w trzech okresach historycznych: w Europie przed upadkiem mocarstw, w II Rzeczpospolitej i w okresie powojennym. Będzie to wystawa plenerowa.
Również w czerwcu otworzymy wystawę zatytułowaną „Od świtu do zmierzchu – obrzędowość rodzinna”, na której zostaną zaprezentowane muzealia ilustrujące obrzędy i tradycje związane z cyklem życia mieszkańców wsi.
Trzecią wystawą, którą można będzie oglądać od czerwca przygotowuje Dział Edukacji i Folkloru. Tytuł - „Zioła w kulturze ludowej”.
Jesienią – 28 września otworzymy wystawę „Kowalski krzyż cmentarny na Podlasiu”, prezentującą znajdujące się w zbiorach Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej krzyże kowalskie, pochodzące z terenu województwa podlaskiego.
Działalność wydawnicza Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej zaowocuje w tym sezonie pięcioma publikacjami. Zamierzamy wydać kolejny, czwarty już tom Rocznika, wznowić Przewodnik Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej uzupełniony o opisy zabytków postawionych na terenie skansenu w ostatnich latach. Kolejne wydawnictwa to: Katalog tkaniny dwuosnowowej, publikacja poświęcona Obrzędowości rodzinnej i następny, drugi zeszyt o stroju tradycyjnym, tym razem z okolic Bielska Podlaskiego i Hajnówki.