III Wielkanocne Targi Pisanki Lipskiej

Wydarzenia

Informacje

  • Data: niedziela, 6 kwietnia 2025, 10:00-15:00

III Wielkanocne Targi Pisanki Lipskiej w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej!  Będzie kolorowo, ludowo i świątecznie. Do pisankarek z Lipska nad Biebrzą, podobnie jak w ubiegłych latach, dołączą inni twórcy. Przywiozą to, co potrzebne na Wielkanoc: wiklinowe koszyki na święconkę, szydełkowe serwetki, a także palmy, drewniane zabawki, makatki i rzeźby. Nie zabraknie też tradycyjnych świątecznych kulinariów: wędlin, ciast, serów zagrodowych, napojów rzemieślniczych oraz muzyki na żywo. Na harmonii pedałowej zagra Małgorzata Makowska. Zapraszamy do zagrody z Pieczysk w niedzielę 6 kwietnia 2025 r. od godz. 10:00 do 15:00.

Swój udział w targach zapowiedziało dziewięć twórczyń z Lipska nad Biebrzą, który jest prawdziwym zagłębiem talentów pisankarskich. Sztukę zdobienia jaj techniką batiku szpilkowego mieszkanki miejscowości przekazują sobie z pokolenia na pokolenie.

Batik szpilkowy to nakładanie rozgrzanego wosku na skorupkę jajka przy pomocy szpileczki. W ten sposób powstają przecinki, z których pisankarki tworzą doskonałe kompozycje, równomiernie rozłożone na całej powierzchni jajka: rozety, słoneczka, wachlarze, łańcuszki. Dawniej, po nałożeniu woskowego ornamentu, jajko zanurzano w naturalnych barwnikach, uzyskiwanych z wywaru kory dębowej lub olchowej, często zmieszanej z opiłkami żelaza, a następnie gotowano w wywarze z łusek cebuli. Nadawały one pisance charakterystyczną, czarną bądź brunatną barwę. Barwiono też pisanki w samym wywarze z łupin cebuli, co pozwalało uzyskać różne odcienie brązu – od złocistego po brunatną czerwień. Na początku lat siedemdziesiątych XX w. pełne jajka zostały zastąpione wydmuszkami, a naturalne barwniki – syntetycznymi farbami do tkanin wełnianych i jedwabnych. Poprzez kilkakrotne zanurzenie pisanki w barwnikach, w kolejności od najjaśniejszego do najciemniejszego i równoczesne wzbogacanie ornamentu, na skorupce jajka powstają wielobarwne dekoracje.

Co roku twórczynie ludowe z Lipska wykonują kilka tysięcy pisanek, które trafiają na świąteczne stoły nie tylko w Polsce. Targi Pisanki Lipskiej są okazją by je zdobyć na własny stół. Wydarzenie nawiązuje do Jarmarków Wielkanocnych organizowanych cyklicznie przez białostockim ratuszem, których pomysłodawcą i organizatorem jest etnograf Wojciech Kowalczuk, obecnie kierownik Działu Etnografii Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Do 21 marca 2025 r. czekamy na zgłoszenia producentów tradycyjnych wędlin, pieczywa, ciast, serów zagrodowych, miodów, napojów rzemieślniczych! Prosimy o przesyłanie zgłoszeń w postaci opisu działalności, wraz ze zdjęciami wyrobów oraz, ewentualnie, linkiem do strony internetowej lub profilu w mediach społecznościowych na adres: w.kowalczuk@pmkl.pl.

 

Lista twórców ludowych z Lipska

Jarmark Wielkanocny 6 kwietnia 2025 r.:

Nazwisko i imię                       Rodzaj twórczości

  1. Borko Sylwia - pisanka
  2. Chomiczewska Bożena - pisanka
  3. Kudaj Anna - pisanka
  4. Mucha Bożena - pisanka
  5. Mucha Stanisława Ewa - pisanka
  6. Pietrewicz Krystyna - palmy, pisanka
  7. Rakus Małgorzata - pisanka
  8. Skardzińska Genowefa - pisanka
  9. Szuler Lucyna - pisanka
  10. Trochimowicz Janina - pisanka