Konferencja Edukatorów Muzealnych: Cyfrowe i Ekologiczne Innowacje w Edukacji Muzealnej

Aktualności

Konferencja Edukatorów Muzealnych: Cyfrowe i Ekologiczne Innowacje w Edukacji Muzealnej dobiegła końca!

Za nami dwa niezwykłe dni pełne inspiracji, wymiany doświadczeń i dynamicznych dyskusji! W konferencji wzięło udział około 200 uczestników, którzy z zaangażowaniem uczestniczyli w wykładach, panelach i sesjach networkingowych.

Konferencję w dniu wczorajszym otworzyli Jacek Piorunek - członek zarządu województwa podlaskiego oraz Katarzyna Ancipiuk - dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Tematem przewodnim konferencji była rola cyfryzacji i ekologii w nowoczesnym muzealnictwie – temat niezwykle ważny w kontekście przyszłości sektora kultury. Nie był to łatwy temat połączyć te dwa czynniki w tak krótkim czasie ale Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej podjęło się tego zadania!

Program konferencji obejmował trzy główne bloki tematyczne:

Cyfrowe innowacje w muzealnictwie – jak nowoczesne technologie mogą wspierać prezentację i ochronę dziedzictwa kulturowego.

Dobre praktyki cyfrowe i ekologiczne w edukacji muzealnej – innowacyjne podejścia do prowadzenia zajęć edukacyjnych, które są jednocześnie zrównoważone i efektywne.

Szanse i zagrożenia związane z cyfryzacją i ekologią w muzeach – dyskusje o wyzwaniach i możliwościach, które niosą ze sobą nowe technologie i działania proekologiczne.

Nasza konferencja przyciągnęła prelegentów z różnych zakątków Polski – od Helu, przez Kielce, Lublin, Warszawę, aż po Podlasie. Dzięki ich różnorodnym perspektywom, uczestnicy mogli poznać szerokie spektrum doświadczeń i rozwiązań wdrażanych w muzeach w całym kraju.

Dlaczego to wydarzenie było ważne?

Naszym celem było stworzenie platformy do wymiany wiedzy, podnoszenia jakości edukacji muzealnej i promowania nowatorskich rozwiązań, które łączą nowoczesne technologie z odpowiedzialnym podejściem do ekologii. Wierzymy, że dzięki tej konferencji sektor muzealnictwa stanie się jeszcze bardziej otwarty na innowacje, przy jednoczesnym poszanowaniu dla środowiska i dziedzictwa kulturowego.

Co dalej?

Jesteśmy przekonani, że inspiracje i kontakty wyniesione z konferencji zaowocują wdrożeniem innowacyjnych projektów w muzeach w całej Polsce. Zachęcamy wszystkich uczestników do dalszej współpracy i dzielenia się swoimi osiągnięciami!

Serdeczne podziękowania dla naszych prelegentów, uczestników

– to dzięki Wam udało się stworzyć wydarzenie

Już mamy pomysły na następne ciekawe wydarzenia także do zobaczenia na kolejnych edycjach i wspólnych projektach!

Konferencja dofinansowana w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności

Wartość dofinansowania: 100 tys. zł

oraz przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego