Elżbieta Piskorz-Barnekova uhonorowana prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" w kategorii dla badaczy, naukowców i animatorów!
Ela Piskorz-Branekova, wybitna etnografka i specjalistka od polskich strojów ludowych oraz haftu tradycyjnego. Twórczyni kolekcji stroju europejskiego oraz kolekcji bałkańskiej w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Autorka wielu cennych publikacji, w tym książki „Tradycyjne stroje województwa podlaskiego”, wydanej przez Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.
To ogromne wyróżnienie podkreśla jej wieloletni wkład w badania nad polską kulturą ludową. Z całego serca gratulujemy i jest nam tym bardziej miło, że to nasza instytucja wystąpiła o przyznanie tego ważnego i zaszczytnego wyróżnienia.
Wśród tegorocznych laureatów 49. Nagrody im. Oskara Kolberga w kategorii dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego znalazły się również dwie artystki z Podlasia. To dla nas wielka radość i powód do dumy!
Stanisława Ewa Skowysz-Mucha – pisankarka z Lipska. Prace artystki trafiają do muzeów i prywatnych odbiorców nie tylko w Polsce. Jest założycielką Stowarzyszenia Miłośników Pisanki Lipskiej i Tradycji. Dzięki jej pracy lipska pisanka została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych, a jej dzieła zdobiły nawet znaczki pocztowe, promując technikę batiku szpilkowego. To właśnie jej pisanki możemy podziwiać w naszych zbiorach.
Helena Napierała – śpiewaczka i propagatorka regionalnych tradycji z Suwalszczyzny, założycielka zespołu „Wigranie”, który od lat pielęgnuje tradycje śpiewu monodycznego i wielogłosowego. Jej działalność w ogromnym stopniu przyczynia się do zachowania i popularyzacji kultury ludowej Suwalszczyzny.
Wszystkim nagrodzonym, serdecznie gratulujemy i dziękujemy za ich ogromny wkład w pielęgnowanie i popularyzację kultury ludowej!