Dziś nasi goście mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w inscenizacji obrzędów żniwnych. Było to nie tylko widowisko artystyczne, ale również niezwykła lekcja historii i tradycji.
Po inscenizacji uczestnicy nauczyli się układać równianki, czyli wiązanki dożynkowe, które święci się w kościele 15 sierpnia podczas uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a w cerkwi dwa tygodnie później, w święto Zaśnięcia Bogurodzicy. W niektórych wsiach równianki przewiązywano krajkami – wąskimi, tkanymi pasami. Pod okiem twórczyni ludowej Urszuli Lengiewicz, można było spróbować swoich sił w tworzeniu tych barwnych, ludowych tkanin. Dla tych, którzy chcieli pogłębić swoją wiedzę, było można również zwiedzić wystawę „Przestrzeń oswojona. Wierzenia w kulturze ludowej” z kuratorką Urszulą Szymak–Waśkiewicz. Nasze żniwa zakończyły się potańcówką z Kapelą Braci Rejwów. Obrzędy żniwne odtworzyły zespoły: Kompania Męska z Kalinówki Kościelnej, zespół Wrzosy i Koło Gospodyń Wiejskich Czechowianki.
Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za przybycie oraz zespołom za zaangażowanie i autentyczne przedstawienie tradycji żniwnych. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie przeżywać te wyjątkowe chwile i przypomnieć sobie, jak wyglądały dawniej żniwa. Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach!