Jarmark sztuki ludowej

Wydarzenia

Informacje

  • Data: niedziela, 16 czerwca 2024, 10:00-16:00

Wraca dawne zawołanie targowe „Kup Pan grabie!”. Wracają jarmarki etnograficzne! Dawniej organizowane przed białostockim Ratuszem, w tym roku – w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.
Pomysłodawcą i kuratorem jest ta sama osoba – etnograf Wojciech Kowalczuk. Zapraszamy w niedzielę 16 czerwca w godzinach 10.00-16.00. Będzie można podziwiać i kupować tradycyjne rękodzieło i kulinarne specjały Podlasia, posłuchać muzyki ludowej.  

Jarmarki etnograficzne przed Ratuszem odbywały się 1993 roku. Po 8-letniej przerwie Dział Etnografii Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie, którym kieruje obecnie Wojciech Kowalczuk, powraca do tradycji ich organizowania w nowym miejscu i w nowym terminie (tamte były imprezą wrześniową).

W tegorocznym wydarzeniu, które odbywać się będzie na terenie przysiółka szlacheckiego w  Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, wezmą udział twórcy kontynuujący tradycje rękodzielnicze Podlasia: rzeźbiarze, garncarze, plecionkarze, tkaczki czy kowale. Przyjadą też wytwórcy podlaskich specjałów – zagrodowych serów, wiosennych miodów i tradycyjnych wędlin!

Zagrają na żywo zespoły Kanka Franka i Kapela Kurpiowska.

Mamy nadzieję, że w przyszłości jarmark stanie się tradycyjnym miejscem spotkań twórców ludowych z miłośnikami i kolekcjonerami sztuki i rękodzieła ludowego, i że w kolejnych latach wezmą w nim udział twórcy z Polski i Litwy.

Patronami medialnymi „Jarmarku sztuki ludowej" są Polskie Radio Białystok i TVP3 Białystok.