Kraszanki, pisanki w skansenie

Wydarzenia

Informacje

  • Data: poniedziałek, 4 marca 2024, 09:00 - piątek, 22 marca 2024, 14:00

Kraszanki, pisanki w skansenie to jedno z najważniejszych wydarzeń cyklicznych w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Co roku przed Świętami Wielkanocnymi zapraszamy na nie dzieci i młodzież w grupach zorganizowanych. W tym roku proponujemy uczestnikom między innymi warsztaty pisankarskie oraz zwiedzanie wiejskiej chałupy z ekspozycją świąteczną.  Zapraszamy od 04 do 22 marca 2024 r.

Warsztaty pisankarskie poprowadzą edukatorzy z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, którzy sztuki zdobienia jaj metodą batikową nauczyli się od twórczyń ludowych z Lipska. Od nich przejęli tradycyjne wzory i motywy zdobnicze.

Batik to najbardziej znana technika wykonywania pisanek. Polega na nakładaniu wosku na skorupkę jajka i farbowaniu. W okolicach Lipska nad Biebrzą wosk nanosi się na skorupkę jajka patyczkiem z wbitą w jeden koniec szpileczką. Dzięki temu prostemu narzędziu uzyskuje się łezki, z których powstają kompozycje przypominające słońca albo motywy roślinne. Tak ozdobione jajko zanurza się w farbie, później ściera się wosk.

Bez warsztatów pisankarskich trudno sobie wyobrazić „Kraszanki w skansenie”, ale, jak zwykle, nie będzie to jedyna atrakcja. Można będzie podziwiać świąteczny wystrój wiejskiej chałupy, dowiedzieć się, jak dawniej wyglądały przygotowania do świąt, poznać gry i zabawy wielkanocne.

Po zakończeniu zajęć, jeżeli pogoda dopisze, wszystkich chętnych zapraszamy na ognisko (prowiant we własnym zakresie).

 

„Kraszanki, pisanki w skansenie”

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

04-22.03.2024 r.

Koszt 35 zł/os.

Zapisy: edukacja@pmkl.pl, 509 336 816