Batik lejkowy – warsztaty dla dorosłych

Wydarzenia

Informacje

  • Data: niedziela, 10 marca 2024, 11:00-15:00

Wyjątkowe warsztaty wielkanocne w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej! Zdobienie jaj techniką batiku lejkowego pod kierunkiem twórcy ludowego Franciszka Aronowicza. W niedzielę 10 marca w godzinach 11.00-15.00, w budynku szkoły z Kalinowa Solek. Tym razem, ze względu na stopień trudności, zapraszamy osoby dorosłe i starszą młodzież.

W okolicach Siemiatycz i Bielska Podlaskiego, skąd pochodzi Franciszek Aronowicz,  pisanki wykonuje się techniką batiku lejkowego, różniącą się batiku szpilkowego charakterystycznego dla okolic Lipska nad Biebrzą.

Lejek to niewielkie narzędzie zrobione z cienkiej blaszki, na przykład przymocowana do patyczka skuwka od sznurowadła. Daje zupełnie inne możliwości wzornicze niż szpilka. Przy pomocy rurki napełnionej woskiem można narysować znacznie dłuższą linię i właśnie linie dzielące jajko na kilka symetrycznych pól, organizują całą kompozycję pisanki. Te najstarsze mają wewnątrz pól wzory geometryczne – grabki, wiatraczki, jodełki, a ich tło jest jednobarwne, w kolorach od żółtego po brąz.  Młodsze pisanki charakteryzują się większym bogactwem wzorów i kolorów. Częściej pojawiają się na nich motywy roślinne.

Podczas warsztatów w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej będzie można uczyć się tej techniki od prawdziwego mistrza – Franciszka Aronowicza, który pisankarstwem zajmuje się od siedemdziesięciu lat ( zaczynał jako 7-letni chłopiec). Tradycję przekazali mu, w domu rodzinnym w Lubieszczach, starszy brat Stanisław i stryjenka Stanisława Aronowicz, pochodzącą z pobliskich Korycin.

Franciszek Aronowicz w swoim zdobnictwie stosuje dwanaście poznanych w dzieciństwie, tradycyjnych wzorów. Dominują linearne motywy geometryczne: trójkąty, wiatraczki, grabki, jodełki, wpisane w przestrzenie wyznaczone liniami pionowymi – biegnącymi przez wierzchołki jajka i poziomymi – opasującymi je równoleżnikowo. Twórca barwi swoje pisanki na brązowo, gotując jajka w wywarze z łusek cebuli. Po usunięciu wosku odsłania ornament w kolorze skorupki jajka. Powierzchnię pomalowanego jajka  nabłyszcza słoniną. Jego prace odznaczają się znakomitą kompozycją i techniką wykonania.

Podczas warsztatów Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zapewnia wszystkie materiały (jajka, pisaki, barwniki) oraz słodki poczęstunek. Każdy z uczestników zabierze do domu: samodzielnie  wykonane pisanki, pisankę na gęsim jajku Franciszka Aronowicza i pisak lejkowaty. Cena warsztatów – 50 zł/os.

Zapisy: 509 336 816, edukacja@pmkl.pl  

Prowadzący spotkanie: Wojciech Kowalczuk i Damian Czurak.