Budki lęgowe - warsztaty rodzinne

Wydarzenia

Informacje

  • Data: niedziela, 25 lutego 2024, 12:00-14:00

Na początku zimy pomagaliśmy dokarmiać ptaki, u progu wiosny będziemy im budować domki. Sezon lęgowy większości gatunków żyjących w Polsce przypada na jeden z wiosennych miesięcy, więc budki, które powstaną podczas Rodzinnej Niedzieli w Skansenie (25 lutego, o godz. 12.00) przydadzą się jeszcze w tym roku.

Tak jak podczas poprzedniego spotkania w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej poświęconego ptakom, na uczestników będą czekać nasi sokolnicy i materiały, z których każda rodzina samodzielnie zbuduje budkę lęgową.

Od specjalistów z Ośrodka Edukacji Ekologicznej Sokolarnia można się będzie dowiedzieć między innymi: w jakich miejscach najlepiej zawieszać budki, jak je mocować, w jaki sposób zabezpieczać ptasie domki przed drapieżnikami, których łupem mogą paść pisklęta.  Sokolnicy opowiedzą również o wiosennych zwyczajach niektórych gatunków: o poszukiwaniu partnera i zalotach, o tym, z czego ptaki budują gniazda, jak wychowują młode.

Pod koniec listopada budowaliśmy w skansenie karmniki. Tym razem każda z rodzin otrzyma zestaw drewnianych elementów, z których wspólnymi siłami zbuduje budkę lęgową. Budki będą miały otwory o średnicy około 3 centymetrów co oznacza, że staną się idealnym mieszkaniem na przykład dla sikorek.

Rodzinna Niedziela w Skansenie „Ptasie domki”

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

termin: niedziela 25 lutego 2024 r., godz. 12.00

cena: 50 zł za jedną budkę

zapisy: tel. 509 336 816, e-mail: edukacja@pmkl.pl