„Piknik pod gruszą"

Wydarzenia

Informacje

  • Data: środa, 31 maja 2023, 09:00 - wtorek, 6 czerwca 2023, 13:00

Tym razem bohaterami dorocznego pikniku etnograficznego w skansenie będą nasi bracia mniejsi: mieszkańcy Ośrodka Edukacji Ekologicznej Sokolarnia i bohaterowie najnowszej wystawy czasowej zatytułowanej „Zwierzęta w estetyce ludowej”. W programie - zwiedzanie wystawy, spotkanie oko w oko z ptakami drapieżnymi, warsztaty plastyczne i ognisko. Zapraszamy grupy zorganizowane codziennie od 31 maja do 6 czerwca o godz. 9.00 lub 11.00. Zapisy -  509 336 816 lub edukacja@pmkl.pl. Cena zajęć – 15 zł/os.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej to chyba jedyne miejsce województwie podlaskim, gdzie można spotkać się oko w oko z sową czy sokołem. To są właśnie mieszkańcy Ośrodka Edukacji Ekologicznej Sokolarnia. Ptaki są wyszkolone przez opiekujących się nimi sokolników między innymi do prezentowania się podczas pokazów. Skrzydlate drapieżniki można podziwiać z odległości kilkudziesięciu centymetrów (siedzące na rękawicy sokolniczej), można też oglądać je w locie.

W tym roku zajęcia sokolnicze zostały włączone do programu „Pikniku pod gruszą” między innymi dlatego, że korespondują z najnowszą wystawą czasową w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Jej bohaterami są zwierzęta widziane oczyma twórców ludowych. Na wystawie można zobaczyć eksponaty z kolekcji Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej: tkaniny, rzeźby, makatki, oleodruki, elementy pieczywa obrzędowego. To opowieść o tym, jak postrzegano zwierzęta na dawnej podlaskiej wsi, te gospodarskie, te żyjące dziko i te fantastyczne, stworzone w wyobraźni ludowych artystów.

Podczas pikniku każdy będzie mógł poczuć się artystą. W części warsztatowej uczestnicy będą malować na płóciennych torbach motywy zwierzęce z prezentowanych na wystawie muzealiów. Swoje prace zabiorą ze sobą do domu.

Po zajęciach można będzie spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu, w otoczeniu zabytkowych chałup. Na chętnych będzie czekać rozpalone ognisko (prowiant we własnym zakresie).  

„Piknik pod Gruszą”
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Termin: 31 maja  - 6 czerwca 2023 r.
Godz.: 9.00 i 11.00
Koszt: 15 /os.
Zapisy - tel.: 509-336-816,
e-mail: edukacja@pmkl.pl